Az Ősi Istenek és a Nagy Anya
"Arra az istenre esküszöm, amelyre népem esküszik..." - így védték isteneiket a kívülállók kíváncsiskodásától.
Az isteneket nem zárhatja formába fa, fém vagy kő. Egy isten millió alakot képes felvenni, így a kelta istenségeket ábrázoló szobrok zöme is csak a klasszikus kultúrával való érintkezés után keletkezett. Az istenségek működési területei, megnyilvánulásai keveredhetnek, fedhetik egymást hasonlóan az indiai istenekhez. Miután a kelták keveredtek Britannia és Írország őslakosaival /és ugyanígy más népcsoportokkal is/, azok hiedelmeit, szokásait beillesztették saját kultúrájukba.
A kelta isteneket általában azzal a földdel hozzák kapcsolatba, melynek dombjain, folyóiban, völgyeiben, barlangjaiban, hegyein mindmáig találkozhatunk velük.
Nem fordulnak elő nagy számban nap- és holdistenségek, mesterségeket pártfogoló istenek.
Nincs szerelemistennő, míg a bölcsességnek számos istennője van.
A kelta népek törzsi anyja: Anu, Danu vagy Don. Ő a törzs vezetője, mégpedig olyan régóta, hogy arra már a szájhagyomány sem emlékezik vissza. A Cormac Glosszáriuma szerint egy ismert domb Kerryben az "Anu Csecsei", a Nagy Anya után kapta a nevét.
A brit hagyományban a Nagy Anyának megvan a csillagképe is: Lllys Don, azaz Don Udvara - Kassziopeia. Az istennő még ma is e csillagtrónról uralkodik számos törzse felett.
A termékenység, Hold, nyár, virágzás, szerelems, gyógyítás, tenger, víz istennője. A mutatóujját anyai ujjnak tartották a kelták, ez rendelkezett a legnagyobb varázserővel. Irányított, magához intett, megáldott és megátkozott.
|