Morrígna
Harcokban a királyt a túaicnid catha képviselte, hiszen ő maga nem vett részt a csatában. A király nem veszélyeztethette személyét, hiszen túlélése biztosította az ország jólétét. Az országot maga az istennő, Morrígna védte, mint a király bajnoka. Morrígna (azaz Morrighan összetett hármas jelleme) gyakran megjelent a király elhunytakor, varjúként kerengett a holtest felett. Egyszer volt az élet megteremtője és elvevője, azaz genezise és nemezise. Védelmezte önmagát, az ország királynője és szolgálója volt egyben. A Morrighan név a kelta Nagy Királynő elnevezésből ered, ő a szent király igazi, misztikus hitvese.
A mindentudó fej
A kelták nagy jelentőséget tulajdonítottak a fejnek. Ha egy bajnok legyőzött egy másik nagy hírű hőst, kiszedte az agyvelejét, összekeverte mésszel, kerek, kemény golyót formált belőle, hogy a gyűléseken és összejöveteleken értéket trófeaként mutogassa.
Áldott Bran, miután halálos sebet kapott, elrendelte saját lefejezését. "Az, aki vezér lesz, készítsen magából hidat." Ez egy fizikai - ugyanis csapatai áthaladnak rajta Írországba - és misztikus híd is, mert önként vállalja az áldozat szerepét. Fejét Londoban, a Fehér Dombon, a mai Tower helyén temették el. Védelmezi Britanniát a megszállóktól.
A király a túlvilági utazás után vált érdemessé címére. Az utazás lehetett misztikus is, vagy részt vehetett egy nagyszabású csatában. A királyt országa legszentebb helyén temették el. Ez Írországban Bruig na Boyne, Skóciában Iona szigete, míg Walesben Anglesey szigete.
A király kísérete
Népe nélkül a király senki volt, ezért a királyi udvarban 10 tiszt állt állandóan rendelkezésére. Ők a törzsek legkiválóbb tagjai közül kerültek ki: 1. A király személye mellé rendelt herceg 2. Brehon (bíró), aki elmagyarázza a király jelenlétében az ország szokásait, törvényeit. 3. Egy druida, aki áldozatokat mutat be, s előre megjósolja az országra váró jót vagy rosszat. 4. Varázsló, aki gyógyítja a királyt, a királynét és házuk népét. 5. Egy fili (látnok, költő, vátesz, rangban a bárd fölött áll), aki mindenkire jó vagy rossz cselekedetei alapján szatírát vagy dicsőítő költeményt szerez. 6. Seancha, aki megőrzi és átadja a családfákat, a történelmet és a nemesek cselekedeteit. 7. Zenész. Rajtuk kívül még három intéző segédekkel és pohárnokokkal egyetemben.
|