Newgrange Írországban, a Boyne partján található. Ez egy történelem előtti temető, 25 folyosósírral. Egy hegytetőn fekszik két másik csodálatos dombsír Knowth és Dowth társaságában.
Edward Lhuyd fedezte fel 1699-ben, kifosztva és romos állapotban. Az elmúlt 5000 évben azonban mindössze csak két kő törött össze, ebből is látszik, milyen tökéletesen tervezett és kivitelezett építménnyről van szó. Keletkezési ideje kb. Kr. e. 3250 lehetett.
A faragások jelentése
A bejáratot két spirálokkal borított kőoszlop szegélyezi, a folyosót belül egy tucat kő díszíti. Sok tetőlap és gyámkő is faragott, gyakran a felső felén, ami egy látogató számára pl. láthatatlan. A spirálon kívül rombuszokat, cikcakk-vonalakat és kört is találhatunk. Ezek nem egyeznek meg Írország más részein fellelhető folyosósírok díszítőmotívumaival. A korai archeológusok némelyike barbár faragványoknak nevezte őket, azóta is sokan tartják primitív motívumoknak. Az egyik leghíresebb kutató e területen Martin Brennan, aki a Boyne-völgyi látomás című könyvében több, mint 700 faragott követ elemez. Arra a következtetésre jutott, hogy a legtöbb motívum asztronómiai és kozmológiai megfigyeleséket tükröz. Newgrange többek között a legrégebbi és legnagyobb napóra a Földön.
Newgrange és Stonehedge alkotói valószínűleg közelebb akartak kerülni a világmindenség titkaihoz, annak jelképeit közvetlenül, saját életükre alkalmazni. Newgrange az életerő jelképe is. A folyosósírok felett emelkedő domb eredetileg tojás alakú volt. E tojás belsejében húzodott a hosszú folyosó, amely egy üregben végződött. Ez akár az anyaméhet is jelképezheti. Az üregben egy hatalmas pillér áll, amelyet phallikus szimbólumként is értelmezhetünk. A két mészkőgolyó (melyekre szintén itt bukkantak) pedig szexuális szimbólumnak felel meg.
A téli napforduló
A bejárat fölött, melyet eredetileg egy kőlap zárt le, egy nyílás található. Ennek tetején kettős spirál és rombuszfaragások. Kőajtaja nyitható volt. Téli napforduló idején a felkelő nap pontosan a résen keresztül tűzött be a sírba (ajtaját előzőleg kinyithatták). A fénynyaláb végigpásztázta a folyosót, majd szemközt a kamra közepén állapodott meg. Newgrange-t Michael O'Kelly archeológiaprofesszor tárta fel. 1969. december 21-én ő maga is láthatta ezt a "csodát".
A téli napforduló a természeti újév kezdete, az alvó föld ébredése. A kamrák belsejében minden spirál háromszoros. A belső spirál jelképezheti a lélek halál után útját, a külső pedig az újjászületést. A kozmikus tojás így a termékenység jelképe lehet, benne pedig az élet és a halál örök körforgása. A prehisztorikus kor papjai a kamrák kőmedencéibe valószínűleg a legtiszteletreméltóbb ősök maradványait helyezték, így biztosították a fénysugarak éltető ereje által családfájuk továbbélését.
A korábbi hatalmas, tojás alakú domb eredetileg 14 m magas és 76 m széles lehetett. Magassága ma már csak 9 m. Több, mint fél hektárt foglalt el, építéséhez 200000 követ használtak fel, melyeket a közeli folyó medréből szállítottak ide, majd szikrázó fehér kvarckővel borították be. A szélét 97 járdakő szegélyezi. A síremlék körül egy kőkör található, melynek 35 kövéből mára csak 12 maradt meg.
/Forrás: Mítoszok földjén - Jennifer Westwood/ |