Az álló kőcsoportot a szászok nevezték el Stonehenge-nek, "Függő köveknek", a középkori írók pedig az "Óriások Tánca"-ként emlegették. Inigo Jones, 17. századi régész, aki az első tanulmányokat írta róla, még úgy tartotta, hogy valaha római kori templom lehetett. William Stukeley, a 18. századi régiségkutató pedig meg volt győződve róla, hogy a druidák temploma volt.
A Stonehedge körül elterülő wiltshire-i vidéken a történelem előtti korokból sok rom található. Woodhenge, Durrington Walls, a Cursus és több mint 350 sírdomb őrzi az itt élt félnomád pásztorközösségek emlékét, akik állatokat tenyésztettek, búzát termesztettek, és a Salisbury-síkságon imádták isteneiket. Állítólag ők kezdték el építeni Stonehenge-t Kr. e. 3500 körül. Richard Anderson régész arra a következtetésre jutott, hogy először egy kör alakú töltés volt, árokkal, 56 lyukkal, melyeket ma Aubrey-lyukaknak neveznek. Ezek a kör kerületén helyezkednek el. Az első oszlop a Heel Stone (Sarokkő) volt, a földsánc bejáratán kívül. A második kb. 200 évvel később állították. A későbbi építők ezeket összekötték egy párhuzamos töltések szegélyezte út segítségével az Avon folyóval. A "sugárút" hossza mintegy 3,2 km. 80 kőtömböt hoztak ide a 320 km-re lévő Prescelly hegységből, Délnyugat-Walesből. Valószínűleg tutajon szállították őket a walesi partok mentén, majd a másik Avon folyón Bristolba. A szárazföldön görgők segítségével vontatták fel a Stonehedge-ig, ahol két körben állították fel őket. Nem sokkal később a köröket lerombolták, helyükre a ma is látható homokkőtömbök kerültek. Néhány megalit tömege eléri a 26 tonnát, így ideszállításuk Észak-Wiltshire-ből hatalmas vállalkozás lehetett. Két-két függőleges oszlop tetejére óvatosan ráhelyeztek egy keresztkövet. Ezt a csoportot trilithonnak hívják, a köveket ugyanis hármasával állították körbe, melyből mára csak egy patkóforma maradt. A régi lebontott kőtömböket később a megalitkörön kívül állították fel. Ezek azok a kis pillérkövek, melyek szinte eltörpülnek a trilithonok mellett. A fő körön kívül még több gödröt ástak ki egy nagyobb sugarú kőkör számára, de ez valamilyen oknál fogva mégsem készült el. Az utolsó változtatásokat valószínűleg építésének kezdete után 1500 évvel hajtották végre rajta. A sziklaköveket újból elmozdították, és a körön belül, a jelenlegi helyükön állították fel őket. Ezzel egyidőben az Oltárkő néven ismert zöld homokkövet az egyik trilithon elé állították.
Miért építették a Stonehenge-t?
A gondos tervezés és kivitelezés, a felépítésre szánt idő és energia bizonyítja, hogy fontos létesítmény volt. Valószínűleg az a tény, hogy épp walesi sziklaköveket szállítottak oda, szintén fontos szerepük volt. Lehetséges funkciójára csak néhány apró jel utal. Nyári napforduló idején a Nap a Sarokkő és egy másik kő között kel fel. Elképzelhető, hogy az első Stonehedge arra szolgált, hogy meghatározzák őseik maradványainak az éltető Naphoz viszonyított helyzetét a napforduló idején. Az 56 Aubrey-lyukban talált hamvakat tartalmazó sír arra utal, hogy temetkezési szertartásokat végeztek itt. A lyukak valószínűleg az alvilág bejáratát jelképezték.
Gerald Hawkins asztronómus arra a következtetésre jutott, hogy Stonehedge olyan megfigyelőállomás lehetett, ahonnan az égbolton lezajló eseményeket követték. Elképzelhető, hogy egy naptár felállítása volt a cél, mely ábrázolja az égitestek mozgását, mindez pedig vallási megfontolásból. Stonehedge építői valószínűleg nem egyszerű földművesek voltak, hiszen megépítése hatalmas tudást feltételez.
Olyan feltételezések is születtek - pl. John Michell brit író és ezoterikus kutató is erre következtet -, miszerint a Stonehedge egy kozmikus templom, melyet a zodiákus 12 istenének építettek, és amely őseink Világmindenségről alkotott elképzelését jeleníti meg.
Stonehedge hatalma
A romok varázsa máig megmaradt. A környékbeliek hittek a kövek gyógyító erejében. Úgy gondolták, a köveket Merlin helyeztette oda. Évszázadokon keresztül itt gyülekeztek a falusiak, a múlt század óta pedig a modern druidák, és itt ünnepelték a nyári napfordulót. Egy időben még fesztiválokat is tartottak is.
|